Czym wyciągnąc napisy z plików *.mkv

Czym wyciągnąc napisy z plików *.mkv


Patrzysz na wersję archiwalną wątku "Czym wyciągnąc napisy z plików *.mkv" z forum www.nnh.na7.pl/forum/
ssak84
2008-02-09, 23:11
Wie ktoś jak wyciągnąć napisy z plików mkv??

///edit:
Temat podzieliłem i przeniosłem do działu Pomoc/Poradniki.
Tymek

den
2008-02-09, 23:52
Dobry program do wyciągania napisów to MKVtoolnix z MKVextractGUI
tymek
2008-02-10, 00:02
Wie ktoś jak wyciągnąć napisy z plików mkv??Do wyciągania napisów z mkv polecam VirtualDubMod, bardzo fajny progranik - wyciagniecie napisow trwa zaledwie 30 sekund- zapisuja sie w ass lub srt i dalem mozna przerabiac wedle upodobań ;)
Shadow
2008-02-10, 00:15
Do wyciągania napisów z mkv polecam VirtualDubMod


Program dobry i prosty, ale potrafi się zagubić - teraz nie powiem jak to jest z napisami, bo nie pamiętam i nie chce mi się w tej chwili sprawdzać ale zazwyczaj chyba dobrze, za to nie radził sobie z dźwiękiem *.acc i czasami w ogóle coś "dorzucał" do pliku, dlatego straciłem do niego zaufanie.
Ale jak zauważył @den bardzo dobrym programem jest MKVtoolnix z MKVextractGUI, bo do tego on służy (taką ma funkcję). Program prosty, szybki i niewielki.

Edit
Jednak z ciekawości sprawdziłem VirtualDubMod 1.5.10.2 i bynajmniej u mnie nie poradził sobie z ass, co prawda format rozpoznał, ale możliwość demuxowania ma tylko do srt, przez co wyszło coś niemiłego Dodatkowo VirtualDubMod nie ma chyba możliwości wyciągnięcia czcionki. Dlatego polecam MKVtoolnix

adamo
2008-02-15, 17:34
dobrze napisaliście jak wyciągac napisy z .mkv a mozecie podać czym wyciągac napisy z .mp4

a możecie też poradzić jakiś program do wyciągania napisów z plików .avi bo najlepiej mnieć sprawdzone i polecane programy ;D

---
wiem że to hardsub ale myślałem że zaczarujecie z jakimś dziwnym programem który będzie potrafił jakimś cudem te napisy z avi wyciągnąć ;p
tymek
2008-02-15, 19:48
dobrze napisaliście jak wyciągac napisy z .mkv a mozecie podać czym wyciągac napisy z .mp4po kolacji sprawdze czy da sie wyciagnać tym programe co podalem :P

a możecie też poradzić jakiś program do wyciągania napisów z plików .avi bo najlepiej mnieć sprawdzone i polecane programy ;Dnie da sie wyciągnąć napisow z avi :P jesli masz avi i napisy - napisy sa wbudowane - hardsub.
Shadow
2008-02-16, 03:28
Tym razem uprzedzając Tymka, który je kolację odpowiem, że VirtualDubMod nie obsługuje w ogóle formatu *.mp4 (chyba, że on u siebie zaobserwował co innego, ale mój 1.5.10.2 nie czyta *.mp4). Uzupełniając, nie znam specyfikacji kontenera mp4 ale z tymi, które miałem do czynienia miały napisy wkompilowane w obraz, co znaczy, że nie da się ich wyciągnąć.
Co do kontenera avi, mpg, asf, itp. nie da się wyciągnąć z nich napisów, bo są one wbudowane w obraz (jak napisał Tymek to są tzw. HardSub'y). Można próbować programami do OCR'u, tylko, że to już troszkę więcej zabawy (jeśli Ci na tym zależy to odświeżę swoje informację na ten temat, to znaczy jakie programy to potrafią, bo sam jeszcze nie miałem okazji się za to zabrać).
Chcesz wyciągnąć tylko napisy, czy inne media też (dźwięk, obraz), bo to ewentualnie czasami zakręconym sposobem, ale się da zrobić.
keeveek
2008-02-16, 05:06
Nie nazywaj mpg i avi kontenerami :P To nazwa zastrzeżona raczej dla mkv i ogm, dlatego, że mogą zawierać więcej niż jedną ścieżkę audio. :P

W ogóle odradzam format mp4. Często posiada bardzo niestandardową ilość FPS-ów, co w dużym stopniu utrudnia dopasowanie/utworzenie napisów w formacie mDVD do nich. Co więcej, nie jest to format zbyt popularny, nie wiąże się z nim żadnych przyszłości, wyparty został przez filmy kodowane h.264 , czyli najczęściej jest to matroska i zwykłe, wciąż popularne aviki.
den
2008-02-16, 07:55
Do plików AVI znalazłem AVISubDetector, ale nie wiem na jakiej zasadzie on działa

W plikach MP4 (przynajmniej w tym co mam) taż jest hard sub i można skorzystać z powyższego programu po wcześniejszym przekonwertowaniu na avi.
Shadow
2008-02-16, 10:47
Nie nazywaj mpg i avi kontenerami :P To nazwa zastrzeżona raczej dla mkv i ogm, dlatego, że mogą zawierać więcej niż jedną ścieżkę audio. :P


Kontener to nie jest nazwa zastrzeżona (nazwa zastrzeżona to Walkman - którą zastrzegło sony). avi, mpg, mkv, mp4, ogm, rmvb itd. to kontenery bo przechowują dźwięk i obraz (nie ważne ile ścieżek). Często kontener mylony jest z kodekiem (słyszy się, że film jest kodowany w np. w avi), a to dwie różne rzeczy.
Kontener mkv nie tylko może zawierać kilka ścieżek audio, ale też napisy, czcionki, podział na rozdziały itd. i jeśli jeszcze nie może, to docelowo ma mieć możliwość zawierania w sobie wszystkiego (ciągle jest rozwijany). W mkv już można zrobić pseudo dvd, bo można wrzucić kilka wersji językowych i podział na rozdziały tak jak to jest w dvd (nie wiem jak z menu, ale jeśli jeszcze nie można, to ma być w przyszłości taka możliwość). Kontener mkv ma przyjąć wszystko, czyli zdjęcia, lub nawet programy (dlatego jest tak ciekawy), a do tego zajmuje mało miejsca (o miejscu to za chwilę), i obsługuje całe mnóstwo kodeków.
Avi to już przeszłość (ten format jest już przestarzały), gdyż posiada małe możliwości, do tego plik mkv zawierający ten sam dźwięk i obraz co avi, a dodatkowo zawierający czcionki, napisy i podział na rozdziały, potrafi zajmować mniej niż avi (jest to co prawda różnica kilobajtów, ale jednak kontener mkv sam w sobie jest "lżejszy").
Co do formatu mp4 to nie znam dokładnie jego historii, ale pewnie jednym z powodów jego powstania była obsługa kodowania h.264 (więc nie został wyparty przez filmy kodowane w h.264, bo to jeden z powodów jego powstania). Co do liczby fps to już zależy od tego kto to kompresował (powinno się kompresować w jednym ze standardów - po świadczy o klasie takiej osoby).
Zaś jeśli chodzi o format "MicroDVD" to dla mnie to porażka (chodzi o zapis klatkowy a nie czasowy), bo są to napisy proste, więc nie ma powodu ustawiania ich dokładnie co do klatki (w odróżnieniu do ass), a przysparza problemów (czas filmu się raczej nie zmienia - ewentualnie przesuwa o stałą w przód lub w tył, przez co napisy zawsze pasują, za to fps się zmienia i to powoduje problemy, szczególnie kiedy osoba kodująca skompresowała film z dziwną liczbą klatek).
keeveek
2008-02-16, 11:30
Oczywiście masz rację, ale sam zauważyłeś w swoim poście, że chyba nazwa kontener bardziej pasuje do mkv lub ogm? :P

a Avi nie będzie dla mnie przeszłością tak długo, jak długo nie będę posiadał odtwarzacza DVD który odtwarza zarówno AVI jak i MKV

Napisy w mDVD są ważne, tak jak dopasowanie co do jednej klatki. Wyglądają wtedy naturalnie i nie ma mowy o tym, że czegoś nie zdążymy przeczytać (napisy wyświetlają się tak długo jak mówiona jest kwestia). Po raz kolejny - dopóki mój stacjonarny DVD nie obsługuje napisów ASS tak długo będę wolał mDVD. Dlaczego oglądam anime na DVD? Odpowiedź jest prosta: Yamaha 5.1 plus power amplifier i amplituner oraz 40 cali. Różnica jest kolosalna, bo dekodery umieszczone w sprzęcie generują obraz znacznie lepszej jakości, niż te na PC.
Shadow
2008-02-18, 11:17
Mówię, że avi jest przeszłością, w sensie, że to przeżytek bo formaty takie jak ogm czy mkv dają dużo większe możliwości. Ale format jest popularny, więc jeszcze czas jakiś będzie się go spotykało.
Dopasowanie co do klatki nie ma aż takiego znaczenia przy prostych napisach, bo dwie klatki w tą, czy w tą przy 25 na sekundę to różnica żadna (mówię tu o prostych napisach, gdzie nie ma pozycjonowania itd.). A zresztą to nie o to chodzi. Mnie chodzi o zapis klatkowy, bo jeśli film był źle kodowany, lub pod pływem czasu (kopiowania, przenoszenia) klatki mu sie w pewnym momencie rozjechały i dla tego filmu był zrobiony timeing to nie ma możliwości dopasowania go już do innego filmu (chociaż to są jeszcze bardziej skomplikowane przypadki, bo czasami nawet czasówka by nie pomogła). W każdym bądź razie postać klatkowa, przysparza więcej problemów w dopasowaniu napisów do różnych wersji filmu niż postać czasowa. A jest np. format "ViPlay", który timeing ma zrobiony w ten sam sposób co ass, ale mDVD stał się populary i nic się już na to nie poradzi (ja jedynie stwierdzam, że zapis klatkowy jest niewygodny dla prostych napisów).
napisy do Mugen no Ryvius / Infinite Ryvius
[napisy] Shakugan no Shana Special: Off-Campus Class on Love
[Napisy] Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto
Tengen Toppa Gurren-Lagann napisy PL
Napisy Ghost Hound Synchro [Ureshii]
Napisy bardzo obciążają procesor
napisy się spóźnią od pewnego momentu
  • wyszukiwarki krym ua
  • znak zodiaku ryba
  • 06 nummer
  • francja koscioly tournus
  • znikaja ikony i pasek zadaF1
  • bathing ape
  • Dom Kultury Wrocław
  • na gronkowca w nosie Lacidofil
  • krwiste kurzajki
  • Archiwum tematów z for dyskusyjnych • Index